21 Şubat 2011 Pazartesi

Kendinizi Formda Hissedin

Sağlıklı yaşam için 'diyet' yapmak zorunda değilsiniz, sadece aşağıdaki beslenme stratejilerini alışkanlık haline getirmeniz ve etkili karın ve mide egzersizlerini yapmanız yeterli.
Belinizin incelmesi ve düz bir karın için günlük kalori ihtiyacınızın üzerinde veya altında kalori almamalısınız.

Günlük olarak alınması gereken kalori miktarından daha az kalori ile beslenenlerin, obezite ile karşılaşma riski diğerlerinden 2,5 kat daha fazla.. Bu nedenle yiyecekleri doğru şekilde seçmeniz oldukça önemlidir.Meyve ve sebze yiyin
Özellikle bol bol turunçgil yiyin... İnce bir bele sahip olmak için ekmek yerine şeker içeren sebze ve meyvelerden tüketin..
Zengin C vitamini, beta-karoten, antioksidan içeren lifli yiyecekler uzun süre tokluk hissetmenizi sağlar ve bel çevresinde yağ depolanmasını azaltır.
Havuç, taze meyve suyu ve şeftali beta-karoten bakımından, portakal, çilek, ahududu, böğürtlen, kivi C vitamini bakımından zengindir.

Beslenmenizde meyve suları veya meyve yemeden önce, yeşil biber gibi kaloriyi düşüren sebzeleri tercih edin.


Bol miktarda selenyum alın
Kandaki selenyum oranı ile diğer antioksidanların yetersiz olması belin daha kalın olmasının nedenlerindendir. Selenyum bir çok yiyecekte bulunuyor.
Eğer günde 55 mcg alınması önerilmişse, yiyeceklerden ne kadar alındığını tahmin etmek zor olabilir. Bu nedenle selenyum içeren vitaminlerden alabilir veya seleyum içerikli bir beslenme programı uygulayabilirsiniz

Selenyum minerali brezilya kestanesi, kümes hayvanları, deniz ürünleri ve et gibi gıdalarda yer alır.Soğan sarmısak, kırmızı biber de selenyum bulunan yiyecekler  arasındadır.Ayrıca yulaf ve esmer pirinçte de bulunur.


Protein alın
Protein içeren yiyecekler enerji verir ve zayıflamanıza yardımcı olur. Aşırı protein tüketilmesi ise, fazla kalsiyum kaybına sebep olarak, böbrekleriniz açısından sakıncalı olabilir.Bu nedenle eğer günde 2000 kalori ile besleniyorsanız bunun 500 kalorisi proteinden olabilir.
Yağsız yoğurt, süt, balık gibi gıdaları beslenmenize gereken miktarda ekleyebilirsiniz.
Fındık, ceviz gibi çerezler de zengin birer protein kaynağıdır ancak haftada bir kez 24 badem, 35 fındık yiyebilirsiniz.


Doğru yağlarla beslenin
Zeytinyağı gibi doymamış yağlarla beslendiğinizde daha kolay zayıf kalırsınız. Omega 3 içeren balık veya ceviz yiyebilirsiniz.
Omega 6 içeren mısır yağı, tahıllar, fırında pişen yiyecekler ve yumurtalar karın bölgesinde yağ birikimine neden olabilir.


Kesinlikle yenilmemesi gerekenler!
İşlenmiş yağlar, besleyici özelliği olmayan kurabiye, pasta vs., cipsler kesinlikle yenilmemeli.
Tabii bu önerilerimiz konunun beslenme tarafı ile ilgilidir. İşin bir de egzersiz yönü vardır ki bu da en az beslenme kadar önemlidir.

Eğer düzenli egzersiz yapamıyorsanız, en azından haftada üç gün aç karnınıza 30-45 dakikalık tempolu yürüyüş yapmalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder